streda 28. augusta 2024

Na čo si dať pozor za volantom a aké sú sankcie za porušenie pravidiel

 

Na čo si dať pozor za volantom a aké sú sankcie za porušenie pravidiel

Na základe zmeny zákona o cestnej premávke sú už dokonca viac ako dva roky nastavené prísnejšie pravidlá. Už viac ako 2 roky totiž na Slovensku platia prísnejšie pravidlá.

Rýchlosť

Došlo k zvýšeniu trestov za vážne porušenia dopravných predpisov a najväčší pozor by si mali dávať jednoznačne vodiči, ktorí zvyknú mať „ťažkú nohu.” Najvýraznejšie zmeny sa totiž spájajú práve s prekročením povolenej rýchlosti. Zároveň by však mali spozornieť aj vodiči, ktorí počas šoférovania používajú svoj mobilný telefón.

Hovorkyňa ministerstva vnútra Zuzana Eliášová upozorňuje na to, že v prípade zvýšených pokút za rýchlosť je v blokovom konaní najvyššia peňažná pokuta za rýchlosť vo výške až od 250 do 800 eur. Pri riadnom konaní však ide o sumu od 500 do 1 000 eur.

Pokiaľ však vodič prekročí rýchlosť počas 12 mesiacov tretíkrát a viackrát, polícia mu môže udeliť aj sankciu vo forme zákazu činnosti. To platí v prípade, že dôjde k prekročeniu rýchlosti v obci o 50 kilometrov za hodinu a viac a mimo obce o 60 kilometrov a viac.



Používanie mobilných telefónov za volantom

Problémy si vodiči narobia aj používaním mobilného telefónu počas jazdy, ak nemajú systém hands free. Ide totiž o závažné porušenie pravidiel cestnej premávky, ktoré môže mať za následok až stratu vodičského oprávnenia.

Novela zákona so sebou priniesla aj zvýšenie horných hraníc sankcií v blokovom a riadnom správnom konaní. V prípade blokového sa táto suma zmenila zo 100 na 150 eur. Čo sa týka riadneho správneho konania, tu ide o navýšenie o 100 eur, čiže na sumu 300 eur.

Polícia bude mať zároveň právomoc zakázať vodičom činnosť. Porušenie týkajúce sa narábania s mobilným telefónom sa tiež bude počítať medzi tri závažné priestupky v priebehu 12 mesiacov.

Hovorkyňa ozrejmuje, že ak má vodič počas šoférovania v ruke telefón, dopúšťa sa neprípustnej a trestnej veci. Dobrou správou však je, že vodiči aj naďalej smú telefonovať prostredníctvom hand free, čiže systému voľných rúk.

Počet nehôd za uplynulé obdobie veľmi neklesol a záujmom je zvýšenie bezpečnosti na cestách.

V minulom roku prišlo na cestách o život až 265 ľudí. V prípade 28 z nich išlo o motorkárov, pri 73 išlo o chodcov a 15 bolo aj cyklistov.

Najvyšší počet dopravných nehôd sa v roku 2023 stal v Prešovskom kraji (2 312). Najmenej ich bolo v Trenčianskom kraji (780).

Jazda bez povinného zmluvného poistenia

Podľa nových pravidiel bude takéto počínanie prísnejšie sankcionované, nakoľko doterajší systém udeľovania pokút bol, podľa ministerstva vnútra neúčinný a po slovenských cestách jazdí stále okolo 6 – 10 % nepoistených vozidiel, čo v prípade toho, že spôsobia škodu inému je značný problém hlavne pre poškodených. Takže jazda bez PZP bude prísnejšie dohliadaná, ale aj trestaná.

Najvýhodnejšie poistenie PZP pre seba si môžete vypočítať na našej kalkulačke mojepzp.sk, kde si vyberiete z aktuálnych ponúk všetkých poisťovní v SR, ktoré PZP ponúkajú.

Možnosť okamžitého uzatvorenia poistnej zmluvy, alebo so zvoleným dátumom až cca 40 dní vopred Vám zaručuje platnosť Vášho poistenia, ako aj zaslanie zelenej karty na Váš email.

Vaše mojepzp.sk