streda 28. augusta 2024

Na čo si dať pozor za volantom a aké sú sankcie za porušenie pravidiel

 

Na čo si dať pozor za volantom a aké sú sankcie za porušenie pravidiel

Na základe zmeny zákona o cestnej premávke sú už dokonca viac ako dva roky nastavené prísnejšie pravidlá. Už viac ako 2 roky totiž na Slovensku platia prísnejšie pravidlá.

Rýchlosť

Došlo k zvýšeniu trestov za vážne porušenia dopravných predpisov a najväčší pozor by si mali dávať jednoznačne vodiči, ktorí zvyknú mať „ťažkú nohu.” Najvýraznejšie zmeny sa totiž spájajú práve s prekročením povolenej rýchlosti. Zároveň by však mali spozornieť aj vodiči, ktorí počas šoférovania používajú svoj mobilný telefón.

Hovorkyňa ministerstva vnútra Zuzana Eliášová upozorňuje na to, že v prípade zvýšených pokút za rýchlosť je v blokovom konaní najvyššia peňažná pokuta za rýchlosť vo výške až od 250 do 800 eur. Pri riadnom konaní však ide o sumu od 500 do 1 000 eur.

Pokiaľ však vodič prekročí rýchlosť počas 12 mesiacov tretíkrát a viackrát, polícia mu môže udeliť aj sankciu vo forme zákazu činnosti. To platí v prípade, že dôjde k prekročeniu rýchlosti v obci o 50 kilometrov za hodinu a viac a mimo obce o 60 kilometrov a viac.



Používanie mobilných telefónov za volantom

Problémy si vodiči narobia aj používaním mobilného telefónu počas jazdy, ak nemajú systém hands free. Ide totiž o závažné porušenie pravidiel cestnej premávky, ktoré môže mať za následok až stratu vodičského oprávnenia.

Novela zákona so sebou priniesla aj zvýšenie horných hraníc sankcií v blokovom a riadnom správnom konaní. V prípade blokového sa táto suma zmenila zo 100 na 150 eur. Čo sa týka riadneho správneho konania, tu ide o navýšenie o 100 eur, čiže na sumu 300 eur.

Polícia bude mať zároveň právomoc zakázať vodičom činnosť. Porušenie týkajúce sa narábania s mobilným telefónom sa tiež bude počítať medzi tri závažné priestupky v priebehu 12 mesiacov.

Hovorkyňa ozrejmuje, že ak má vodič počas šoférovania v ruke telefón, dopúšťa sa neprípustnej a trestnej veci. Dobrou správou však je, že vodiči aj naďalej smú telefonovať prostredníctvom hand free, čiže systému voľných rúk.

Počet nehôd za uplynulé obdobie veľmi neklesol a záujmom je zvýšenie bezpečnosti na cestách.

V minulom roku prišlo na cestách o život až 265 ľudí. V prípade 28 z nich išlo o motorkárov, pri 73 išlo o chodcov a 15 bolo aj cyklistov.

Najvyšší počet dopravných nehôd sa v roku 2023 stal v Prešovskom kraji (2 312). Najmenej ich bolo v Trenčianskom kraji (780).

Jazda bez povinného zmluvného poistenia

Podľa nových pravidiel bude takéto počínanie prísnejšie sankcionované, nakoľko doterajší systém udeľovania pokút bol, podľa ministerstva vnútra neúčinný a po slovenských cestách jazdí stále okolo 6 – 10 % nepoistených vozidiel, čo v prípade toho, že spôsobia škodu inému je značný problém hlavne pre poškodených. Takže jazda bez PZP bude prísnejšie dohliadaná, ale aj trestaná.

Najvýhodnejšie poistenie PZP pre seba si môžete vypočítať na našej kalkulačke mojepzp.sk, kde si vyberiete z aktuálnych ponúk všetkých poisťovní v SR, ktoré PZP ponúkajú.

Možnosť okamžitého uzatvorenia poistnej zmluvy, alebo so zvoleným dátumom až cca 40 dní vopred Vám zaručuje platnosť Vášho poistenia, ako aj zaslanie zelenej karty na Váš email.

Vaše mojepzp.sk

utorok 13. augusta 2024

Viete, ktoré veci nesmiete robiť za volantom ?

 

Viete, ktoré veci nesmiete robiť za volantom a za ktoré sú mastné pokuty a môže Vám                                           hroziť až odobratie vodičáku ?

Mnohí vodiči, mysliac si, že ich v aute nikto nevidí, často robia veci, ktoré by im, za normálnych okolností, ani nepadlo robiť.  Za volantom si niekedy človek dovolí viac, ako by mal. Niekedy porušenie dopravných pravidiel ostane nepotrestané.

Samotná Polícia uverejnila na sociálnej sieti informácie, ktoré majú za úlohu odradiť Slovákov od tých najhorších zlozvykov, hlavne od tých s ktorými sa na cestách stretávame denne. Len už to nemusí byť len o poriadne mastnej pokute, keď budete siahnuť hlboko do peňaženky. A to nie je to to najhoršie, čo by mohlo hroziť.

Jedno z dôležitých vecí je, že od 1. augusta dokonca začala platiť novela o povinnom zmluvnom poistení, ktorá sa dotkne početnej skupiny vodičov. Ak ho nebudú mať, bude hroziť pokuta až 5000 eur. V porovnaní s doterajšími „ trestami “ ide o rapídne navýšenie.

Ale sú tu aj ďalšie činnosti, ktoré za volant nepatria. Možno nie sú tak trestané u nás, ale v zahraničí môžu znamenať mastnejšiu pokutu :

Napríklad : fajčenie - pre vodičov nie je fajčenie výslovne zakázané, avšak nesmie odvádzať pozornosť a ovplyvniť bezpečnosť jazdy. Sú krajiny, kde je fajčenie za volantom výslovne zakázané.

Telefonovanie – telefonovanie za volantom, pokiaľ držíte telefón pri uchu je výslovne zakázané a pokutované. Počas šoférovania volajte len ak je mobil prepojený cez zariadenie vozidla. Obe ruky majú byť pri šoférovaní ,,voľné” na uchopenie volantu.

Konzumácia potravín a pitie - Pre bežných vodičov platí, že to nesmie ovplyvniť bezpečnosť jazdy. Je lepšie si vytvoriť nejakú časovú rezervu a urobiť si krátke prestávky, počas ktorých sa občerstvíte.

Obsluha elektronických zariadení, resp. používanie dotykového displeja - Vodiči môžu za jazdy používať niektoré funkcie zariadení, napr. ako zvýšenie hlasitosti rádia alebo zapnutie klimatizácie. Zložitejšie operácie, ako zadávanie cieľa do navigácie počas jazdy, sú zakázané, nakoľko odvádzajú pozornosť a sústredenosť vodiča.

Iné činnosti -  celkom obľúbená činnosť niektorých vodičiek - krátiť si čas za volantom kozmetickými úpravami zovňajšku je taktiež nedovolená činnosť. Spätné zrkadlo vo vozidle slúži na dostatočný rozhľad a sledovanie dopravnej situácie.

Aj vyhadzovanie predmetov z vozidla patrí tiež medzi zakázané činnosti

Orientačný zoznam sankcií:

Telefonovanie počas jazdy: Pokuta od 60 do 300 eur, zákaz činnosti do 2 rokov.

Vyhadzovanie predmetov z vozidla: Pokuta do 100 eur.

Fajčenie a jedenie počas vedenia vozidla: Pokuta do 50 eur.

Pre ostatných vodičov nie sú výslovné pokuty uvedené, ale ak fajčenie, jedenie, nevhodná obuv alebo iná činnosť ovplyvní bezpečnosť jazdy, je príčinou vzniku škodovej udalosti alebo aj dopravnej nehody, môže byť súdnym znalcom z odboru dopravy takáto skutočnosť pri objasňovaní posúdená. V prípade priestupku s pokutou v rozpätí 60 až 300 eur, podobne ako iné činnosti odvádzajúce pozornosť vodiča.

Netreba zabudnúť aj na platné PZP, ktoré si môžete rýchlo a jednoducho vypočítať aj uzavrieť na našej kalkulačke os Vami zvoleného dátumu a výraznými zľavami.



Vaše mojepozp.sk

streda 7. augusta 2024

Dôležitá informácia pre všetkých vodičov od 1.8.2024 nová povinnosť

 

Dôležitá informácia pre všetkých vodičov

Motoristi budú mať od 1. augusta 2024 možnosť zakúpiť si prvú jednodňovú diaľničnú známku na Slovensku.

Všetci motoristi dobre vedia, ako je dôležité zakúpiť si a mať platnú diaľničnú známku a najmä v tomto období dovoleniek a veľkého cestovania, či už na Slovensku ale aj v zahraničí.

Ako sa vyvarovať pokuty za neplatnú, a nezakúpenú známku sa dozviete v ďalších riadkoch.

Ide o to, že hoci v Európe sa už jednodňová diaľničná známka dala zakúpiť už dávnejšie, na Slovensku je to ešte len novinka a takáto známky sa bude dať zakúpiť od 1.augusta 2024

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) spustila predpredaj jednodňovej diaľničnej známky s platnosťou od 1. augusta 2024. Vtedy vstúpi do účinnosti zákon, ktorý novú diaľničnú známku zavádza. Súčasne bude od 1. augusta zrušený predaj ročnej diaľničnej známky. V platnosti ostávajú 365-dňová, 30-dňová a desaťdňová známka. Informovala o tom samotná NDS.

Diaľničiari pripomenuli, že od 1. augusta sa zároveň ruší ročná diaľničná známka a nahradí ju 365-dňová. Už zakúpené ročné diaľničné známky však ostávajú v platnosti do 31. januára 2025.

Aj zahraničný motoristi takto majú možnosť zakúpiť si jednodňovú známku, napríklad pri tranzite cez našu krajinu a ušetriť tak poplatok za 10dňovú, ktorá aj naďalej ostáva v platnosti.

Pre akoukoľvek cestou tak bude dôležité si skontrolovať, či má Vaše vozidlo nie len platné PZP, ktoré si môžete prekontrolovať, vypočítať a uzavrieť na www.mojepzp.sk, ale aj zakúpiť si diaľničnú známku so správnym dátumom, nakoľko táto bude platiť len v ten deň, ktorý uvediete pri zakúpení.

Veríme, že si motoristi dajú pozor a nebudú zbytočne pokutovaní za napríklad zle uvedený dátum, alebo nebodaj neplatné PZP poistenie pri svojich jazdách.

Vaše mojepzp.sk