piatok 30. apríla 2021

vozidlá bez PZP a možné dôsledky porušenia zákona o PZP

                Vozidlá na cestách, ktoré jazdia bez platného PZP

                       a možné dôsledky jazdy bez PZP.

Poistné zmluvné poistenie, alebo PZP, musí mať podľa zákona uzatvorené každé vozidlo, ktoré je prihlásené na dopravnom inšpektoráte k cestnej premávke. Je to stanovené zákonom o PZP 381/2001 Z. z. Avšak nie každý berie toto nariadenie vážne. Veľa vodičov sa asi spolieha na to, že im škodová udalosť nehrozí. Zabúdajú však na to, že ich jazda bez poistky môže vyjsť draho.

Hoci je uzatvorenie povinného zmluvného poistenia povinnosťou, ktorú stanovuje zákon, je až zarážajúce, koľko vozidiel bez PZP jazdí na našich cestách. Štatistiky hovoria o takmer 200 tisíc nepoistených vozidiel, ktorých majitelia si z toho zrejme ťažkú hlavu nerobia. Ak však majiteľ takéhoto vozidla spôsobí nehodu, môže to mať preňho priam likvidačné následky.

Povinné zmluvné poistenie je poistenie zodpovednosti vozidla voči škodám, ktoré môžu byť spôsobené jeho prevádzkou. Pri spôsobení škody inej osobe je práve táto škoda hradená z PZP, ktoré slúži nielen ako ochrana pre poškodených, ale aj pre poisteného. Ak máte podľa zákona povinnosť uzatvoriť PZP a nespravíte tak, hrozí vám pokuta.

V prípade, že vlastník motorového vozidla neuzatvorí PZP, bude obvodný úrad pri ukladaní pokuty prihliadať na viacero faktorov. Zohľadňuje sa, napríklad, závažnosť porušenia povinnosti uzatvorenia PZP a dĺžka trvania takéhoto stavu.

Pokutu môže obvodný úrad uložiť do dvoch rokov odo dňa, keď sa o porušení povinnosti dozvedel. Najneskôr však do troch rokov odo dňa, keď k porušeniu povinnosti došlo.

Konaním o uložení pokuty za neuzavretie PZP je poverený obvodný úrad v mieste trvalého pobytu alebo sídla držiteľa, vlastníka alebo prevádzkovateľa motorového vozidla. Správne orgány môžu následne pokutovať neplatičov až do výšky 3 320 eur.

Nehovoriac o tom, že následky škôd, ktoré spôsobí nepoistené vozidlo bude musieť uhradiť nezodpovedný majiteľ nepoisteného vozidla z vlastných prostriedkov.

Podľa štatistík  a údajov z Ministerstva vnútra v zmysle žiadosti na základe infozákona č. 211/2000., ktoré si vyžiadali kolegovia z Insia, sa na Slovensku zistilo a pokutovalo v rokoch 2019 a 2020 :

v roku 2019 – zistených 4709 porušení, suma pokút :  438 047 €

v roku 2020 – zistených 4739 porušení, suma pokút :  500 563 €

Samozrejme, toto sú čísla neplatičov PZP všeobecne v SR a ktoré sa, pochopiteľne, líšia aj podľa jednotlivých okresov.

Je predpoklad, že sumy za škody, ktoré spôsobili nepoistené vozidlá celkovo sú omnoho vyššie a tieto museli hradiť práve tí majitelia nepoistených vozidiel, ktorí k tomu neskôr dostali aj pokuty za porušenie zákona.

Skontrolovať si možnosti a uzavrieť PZP pre Vaše vozidlo si môžete na www.mojepzp.sk

Platnosť poistnej zmluvy PZP pre každé registrované vozidlo si môžete na stránkach Slovenskej kancelárie poisťovateľov, www.skp.sk

 Vaše mojepzp.sk