utorok 18. marca 2025

Jediný platný doklad o PZP na Slovensku aj v zahraničí. Máte ho pri sebe

 

Jediný platný doklad o PZP na Slovensku aj v zahraničí. Máte ho pri sebe ?

V prípade, že patrí motorové vozidlo k vašej každodennej výbave, veľmi dobre viete, že povinné zmluvné poistenie inak skrátene PZP je pre Vás a Vaše auto „povinnou výbavou“. Bez tohto druhu poistenia by sa nemal žiadny motorový stroj na vozovke ani objaviť, pretože Vám hrozí mastná pokuta. To platí aj pre prípadné Vaše naplánované cesty do zahraničia. Veľmi dôležité je aj, aby ste sa uzatvorením tohto poistenia vedeli aj preukázať a na čo slúži dnes už jediný ako na Slovensku, tak aj v zahraničí platný doklad, tzv. zelena karta.

Zelenú kartu musíte mať pri sebe, pretože práve s ňou viete najjednoduchšie preukázať, že  túto povinnosť ste splnili a Vaše vozidlo a Vy ste chránený potrebnou poistnou ochranou.

Zelená karta je biela

Je to už dávnejšie, čo zelená karta bola naozaj zelená. To sa pred niekoľkými rokmi zmenilo a zjednotilo v krajinách Európy a ta aj napriek svojmu názvu, je už zelená karta bielej farby.  Od júna 2021 sa vydáva na bielom papieri, aby sa zjednodušila aj jeho tlač ako aj distribúcia.

Keďže dovtedy platili na Slovensku dve karty : biela pre tuzemsko a zelená pre zahraničie konečne sa to zjednodušilo.

Táto zmena predstavuje snahu o zefektívnenie a zníženie environmentálnej záťaže.

Jej vydanie Vám zabezpečuje poisťovňa, s ktorou ste zmluvu o PZP uzatvorili. Je dôležité si  tento dokument riadne uložiť a nestratiť, aby ste sa v prípade kontroly na ceste vedeli preukázať platným poistením.

Preto takýmto zodpovedným prístupom sa aj v tomto smere môžete vyhnúť zbytočným komplikáciám.

Aká je funkcia aký význam Zelenej karty

čo to vlastne zelená karta je a na čo slúži ? je to dôležitý a  medzinárodne uznávaný doklad, ktorý plní úlohu potvrdenia o tom, že vozidlo uvedené na karte má platné povinné zmluvné poistenie. Jej hlavným cieľom je zabezpečiť, aby vodič, ktorý cestuje napr. aj  do zahraničia, mal potrebné potvrdenie poistenia na pokrytie škôd, ktoré by prípadne spôsobil tretím osobám v prípade dopravnej nehody. V rámci Európy a mnohých ďalších krajín je základným dokladom, ktorý musí mať vodič počas cesty pri sebe.

Dohovor o zelenej karte je systém, ktorý zahŕňa viac ako 40 krajín vrátane všetkých členských štátov Európskej únie, niektorých krajín mimo EÚ, ako aj ďalších štátov, ktoré sú členmi tohto zoznamu.

Dá sa vybaviť aj online ?

Dá, pretože v posledných rokoch sa veľmi pretláča do popredia online poistenie a mnohé poisťovne prešli v čo najväčšej miere do online priestoru. V dnešnej digitálnej dobe je vybavovanie administratívnych záležitostí cez internet čoraz populárnejšie a dostupnejšie. Je to tak aj v prípade výberu Vášho PZP online,  a po jeho uzatvorení Vám bude táto špeciálna karta vygenerovaná a vydaná. Kartu si takto vieme nie len vytlačiť a mať pri sebe, ale aj napríklad uložiť v chytrom telefóne ako obrázok a kedykoľvek sa s ním aj preukázať.

Mojepzp.sk, kde si môžete toto poistenie ako aj kartu vybaviť, je moderná online platforma, ktorá umožňuje vybavenie a správu poistenia auta jednoducho a efektívne. Prostredníctvom jej služieb si môžete cestu k najlacnejšiemu a kompletnému krytiu v maximálnej možnej miere uľahčiť, pretože všetko riešite z domu a bez zbytočného nátlaku a straty času.

Zelená karta je nevyhnutným dokladom pre každého majiteľa motorového vozidla na jeho bezpečné cesty po Slovensku aj v zahraničí. Potvrdzuje, že Vaše vozidlo má platné povinné zmluvné poistenie, a zabezpečuje, že v prípade kolízie alebo dopravnej nehody ste poistení. Uistite sa preto, že máte platnú zelenú kartu vždy pri sebe, aby ste sa vyhli právnym komplikáciám a užili si všetky svoje cesty bez starostí.

Vaše mojepzp.sk



piatok 7. marca 2025

Kupujete vozidlo ? Nové registrácia vozidiel a ako na to v roku 2025

 

Kupujete vozidlo ? Nové registrácia vozidiel a ako na to v roku 2025

 

Pretože sa nám končí zimné obdobie a podľa štatistík sa zvyšuje aj predaj nových a aj jazdených vozidiel, často okrem otázok na poistenie dostávame aj otázky týkajúce sa prihlasovanie vozidiel.

Všetci vedia, že pri prihlásení je potrebné mať uzatvorené PZP, ale mnohí sa pýtajú aj na postup a hlavne poplatky spojené s prihlásením vozidiel. Rozhodli sme sa priniesť informácie pre všetkých motoristov, aby vedeli ako postupovať a čo čaká ich peňaženky pri prihlásení svojich vozidiel.

Od 1. júla 2023 nadobudla účinnosť nová legislatíva: prijatý zákon č. 109/2023 novelizuje zákon č. 145/1995 Z. z., ktorým sa mení výška správnych poplatkov za registráciu motorových vozidiel na Slovensku. Znamená to významné zmeny v systéme poplatkov, podľa ktorých bude štát pri registrácii vozidla prihliadať aj na jeho environmentálny aspekt. Ako sa poplatky menia, ako ich vyrátať a na čo si dať pozor, vám priblížime v nasledujúcom článku.

Cieľom novely je najmä dôraz na ekologickejšie formy dopravy, takže čerství majitelia hybridov a elektromobilov majú poplatky nižšie. Naopak, registrácia sa predraží majiteľom starších vozidiel na benzín či naftu. Znížil sa tiež koeficient pre vozidlá s vyšším výkonom motora.

Čo sa zmenilo v poslednom období ?

Do 30. júna 2023

Ešte nedávno boli platné dve tabuľky pre výpočet poplatku za registrovanie vozidiel. Jedna určovala sadzby podľa výkonu motora vozidla v kilowattoch a druhá definovala koeficient podľa veku vozidla od 1,00 v čase prvej evidencie až po 0,06 vo veku 16 rokov a viac od prvej evidencie. Výsledná suma bola násobkom hodnoty prvej tabuľky s hodnotou druhej tabuľky. Poplatok tak mali majitelia starších vozidiel nižší, pričom úplne základná sadzba správneho poplatku bola 33 eur. Toľko si zaplatili napríklad majitelia elektromobilov.

Od 1. júla 2023

Od júla 2023 funguje prakticky opačný princíp : nová úprava poplatkov je zameraná environmentálne a na podporu ekologickejších foriem dopravy.

Výška registračného poplatku závisí od emisného štandardu vozidla. Vozidlá s nižšími emisiami oxidu uhličitého a ďalších znečisťujúcich látok budú mať nižší registračný poplatok, zatiaľ čo vozidlá s vyššími emisiami – spravidla teda staršie autá na benzínový a naftový pohon – budú mať poplatok vyšší. Nová legislatíva podporuje používanie alternatívnych palív, ako napríklad  elektrina alebo vodík, prípadne iné. Takto sa usiluje podporiť držiteľov ekologickejších áut a ich motiváciu k výmene starších a menej efektívnych vozidiel za novšie a čistejšie možnosti.

Popritom sa znížili sadzby u vozidiel s vyšším výkonom motora na ktoré sa predtým š vzťahovali až priveľmi vysoké poplatky. V súčasnosti je už najvyššia sadzba pre vozidlá nad 210 kW (asi 286 koní) tisíc eur.

Aké registračné poplatky za auto môžete očakávať ?

celkovú výšku poplatku si môžete jednoducho pozrieť v tabuľke zverejnenej na stránke Ministerstva vnútra Slovenskej republiky :

https://www.minv.sk/?nove_spravne_poplatky

*) Ekologický koeficient vozidla uvedie systém evidencia vozidiel automatizovane, ak je na konkrétnom vozidle evidovaná emisná trieda vozidla. Ak takáto emisná trieda nie je evidovaná, systém evidencia vozidiel uvedie ekologický koeficient vozidla automatizovane podľa dátumu prvej evidencie vozidla.

Znamená to, že správny poplatok sa nebude znižovať so zvyšujúcim sa vekom vozidla, ale vždy bude rovnaký v závislosti od výkonu motora a ekologického koeficientu vozidla. V spolupráci so Slovenskou poštou a Ministerstvom financií SR boli k novým platbám pripravené nové kódy služieb, ktoré budú používané v platobných kioskoch na dopravných inšpektorátoch.

Poplatky za ELEKTROMOBILY

Zápis držiteľa motorového vozidla, ktorého jediným zdrojom energie je elektrina (elektromobil) do evidencie vozidiel v Slovenskej republike aj s vykonaním úprav v dokladoch vrátane vydania týchto dokladov zostáva v sume 33 eur.

Poplatky za HYBRIDY a za vodíkové vozidlá

Ďalšou výraznou zmenou je, že pre vozidlo s druhom paliva: vodík alebo vozidlo s kombináciou akékoľvek palivo + PHEV (Plug -In hybrid) bude poplatok vypočítaný vo výške 20 % základnej sumy určenej v tabuľke č. 1.

Tiež to znamená, že od 1.7.2023 už nebude zľava z výšky správneho poplatku pre iné hybridné vozidlá s inou kombináciou palív ako podľa predchádzajúcej vety, a ani pre vozidlá s pohonom LPG, CNG alebo tzv. mild hybridy.

Poplatky za zápis držiteľa vozila ŤZP

Poplatok za zápis držiteľa motorového vozidla sa zníži o 50 % pri zápise držiteľa motorového vozidla, ktorým je držiteľ preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím alebo preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom alebo ak ide o motorové vozidlo upravené na vedenie fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím a nebol na kúpu motorového vozidla kategórie M1 a N1 poskytnutý príspevok podľa zákona  č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Minimálna výška správneho poplatku za zápis držiteľa ŤZP bez poskytnutia peňažného príspevku je v sume 16,50 - eur.

Poplatky za zápis držiteľa tzv. rodinného vozidla

Poplatok za zápis držiteľa motorového vozidla sa zníži o 50 %, najviac však na 33 eur, pri zápise držiteľa motorového vozidla kategórie M1 s najmenej šiestimi miestami na sedenie s výkonom motora do 110 kW vrátane, ak ide o zápis držiteľa, ktorým je osoba podľa osobitného predpisu uplatňujúca si nárok na prídavok na dieťa najmenej na štyri deti najneskôr do dovŕšenia 19 rokov veku.

 

Dajme si príklad: Majiteľ si kúpil 7-ročnú Škodu Kodiaq s dvojlitrovým benzínovým motorom (196 kW). Koeficient pre vozidlá vyrobené v roku 2017 je 0,45 a poplatok za vozidlo s takýmto výkonom je 700 eur. Po vynásobení vyjde výsledná suma registračného poplatku 315 eur.

Ak máte viac záujem o výkonné vozidlá, zmena sadzobníka je pre Vás iste výhodná. A naopak, jazdené vozidlá s benzínovým alebo naftovým agregátom majú registračný poplatok vyšší a to v závislosti od veku a výkonu motora.

Je dôležité brať ohľad na to, aké ďalšie vyžaduje registrácia vozidla poplatky: ak už kupujete nové, alebo jazdené vozidlo, potrebujete povinné zmluvné poistenie. Aj jeho výšku určujú poisťovne podľa výkonu motora, veku vozidla a tiež jeho značky a ďalších kritérií. Do výpočtu vstupujú aj ďalšie dôležité faktory: vek vodiča a jeho vodičská minulosť – a to či spôsobil v minulosti nejaké poistné udalosti, ako napríklad nehody alebo iné zavinené škody. Niektoré poisťovne poskytujú zľavy a vernostné akcie, čím sa dá na PZP ušetriť. Výšku poistenia si môžete jednoducho vyrátať na našich stránkach kalkulačky PZP online, rýchlo a jednoducho. www.mojepzp.sk

Vaše mojepzp.sk



pondelok 3. marca 2025

Kontrola platnosti vodičských preukazov ako aj iných dokladov

 

Ako je to s výmenou dokladov ako vodičský, príp. občiansky, pas a pod. a ako to prebieha dnes

 

Na konci roku 2023 prestal platiť jeden z najstarších známych typov vodičského preukazu, ktorý bol zaradený medzi takzvané vodičské preukazy s neobmedzenou platnosťou. Išlo o typ VP vydávaný medzi rokmi  1993 až 2003. Boli v ružovej farbe a karty boli zaliate vo fólii z plastu. Samozrejme boli/sú známe pod ľudovým názvom ako „ružové vodičáky“ pre svoju typickú farbu.

Ich čas definitívne končil a tak od začiatku roku 2024 sa stali neplatnými a ich vlastníci už pri výmene VP dostávajú novší typ – umelohmotnú kartičku s aj s niekoľkými bezpečnostnými prvkami. Všetko to prebieha na základe smernice Európskeho parlamentu a Rady 2006/126/ES z roku 2006, ktorá nariaďuje, aby mali všetky vodičské preukazy uvedenú dobu platnosti a jej cieľom je zosúladiť jednotlivé typy do jedného univerzálneho európskeho vodičského preukazu.

Bez platného vodičského za volant nesadajte

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky už v priebehu roka 2023 varovalo, aby si majitelia starých  vodičských oprávnení ich výmenu nenechávali na poslednú chvíľu. Mohlo sa stať, že sa budú kvôli masovým výmenám vodičských preukazov na policajných oddeleniach tvoriť rady. Ešte na konci roka 2023 sa vyskytol problém aj s nedostatkom nových čistopisov vodičských preukazov, ale ministerstvo garantovalo, že každý záujemca o výmenu nový vodičský dostane.

Čo ak si takýto vodičský preukaz nestihnete vymeniť ? Je stále dosť takých ku ktorým sa takáto informácia nedostala a nemajú tieto vymenené za novšie. Ale v takom prípade treba vedieť, že jazdíte bez platných dokladov, za čo vám bude hroziť pokuta aj do 100 eur. Je preto potrebné si čím skôr  vymeniť a čím skôr to vybavíte, tým skôr budete môcť opäť šoférovať.

Nový vodičský dostanete na ktoromkoľvek oddelení dokladov odboru poriadkovej polície okresného riaditeľstva Policajného zboru. Nezabudnite si priniesť aj starý pôvodný vodičský, ktorý na mieste odovzdáte. Za nový vodičský preukaz vydaný v lehote do 30 dní si zaplatíte správny poplatok 10 €, Je aj skupina  vodičov má vydanie zdarma. Ide o dôchodcov nad 65 rokov. Ak potrebujete vodičský rýchlo, vyhotovia vám ho do dvoch dní za poplatok 40 €.

Ako je to s platnosťou novších typov preukazov ?

Tie VP, ktoré majú pri vydaní obmedzenú dobu platnosti, sa môžu po ich vydaní používať bežne 15 rokov. Len pozor, výnimku majú opätovne starší spoluobčania ktorí majú nad 65 rokov. Tým platí vodičský preukaz len 5 rokov a pri žiadosti o nový sa musia zakaždým predložiť potvrdenie o spôsobilosti na šoférovanie od svojho praktického lekára. Takéto potvrdenie by mali mať so sebou neustále pri každej jazde autom a na požiadanie, napríklad pri cestnej kontrole ho predložiť policajnej hliadke.

Nové vodičské preukazy majú aj ochranné prvky.  Majú napríklad ochrannú podtlač,  opticky sa meniacu farbu ale aj UV grafiku a obsahujú aj, pochopiteľne, údaje o držiteľovi. Podoba držiteľa, teda akoby fotka je urobená laserovým gravírovaním a na zadnej strane preukazu sú uvedené všetky platné skupiny vodičského oprávnenia aj s dátumom platnosti.

Je dôležité si ešte pred samotnou jazdou a hlavne aj teraz na jar pred sezónou uvedomiť, že mať v poriadku „ papiere „ ale aj napríklad svoje poistenie či už PZP, alebo havarijné poistenie, je namieste aby neprichádzalo k zbytočným výdavkom hlavne vo forme pokút.

Vaše výhodné PZP si môžete skontrolovať a vypočítať na našej stránke mojepzp.sk, kde si aj pohodlne uzavriete to výhodnejšie a to rýchlo a jednoducho.

Vaše mojepzp.sk