utorok 25. februára 2025

Je online PZP bezpečné ? Na čo si dať pozor, aby vás neoklamali ?

 

Je online PZP bezpečné ?Na čo si dať pozor, aby vás neoklamali 

V novom roku 2025 neustále počúvame o zvyšovaní cien tovarov a služieb. Ako dôvod sa uvádza inflácia, zvýšená DPH, ale aj konsolidačné opatrenia vlády a pod. Pravdupovediac obchodníci si vždy nájdu nejaké dôvody na zvýšenie cien svojich komodít.

Samozrejme, že to nemohlo obísť ani poisťovníctvo. Vzhľadom na uvedené dôvody a zdraženie náhradných dielov pri opravách automobilov ako aj zvýšenie sadzieb za opravy sú aj poisťovne nútené siahnuť k nepopulárnym opatreniam a zvyšujú poistné za poistenie nie len vozidiel a povinného poistenia, ale ah ostatných odvetví poistenia ako sú napríklad majetkové a iné poistenia osôb, ale aj firiem a podnikateľov.

Je preto čoraz dôležitejšie si pravidelne kontrolovať svoje poistenia najmenej raz za rok si pozrieť čo mi poisťovňa predpísala do ďalšieho obdobia.

Perfektne na to poslúži online nástroj poistenia tzv. webová kalkulačka príslušného druhu poistenia, napríklad mojepzp.sk, ktorá vie vypočítať a pripraviť najvýhodnejšie poistenie už za pár chvíľ.

Je však online poistenie bezpečné ?

Aké nástrahy môžu číhať na netušiaceho vodiča a ako sa im vyhnúť? Poďme si to rozobrať.

Veľký pozor na lákavé ponuky

Vyberať si poistenie online je bezpochyby pohodlné a jednoduché. Veď, kto by nechcel všetky svoje starosti vyriešiť zo svojho gauča? Problém však nastáva, keď sa lákavé reklamy snažia vyvolať dojem, že na vás čaká najlacnejšie krytie, ktoré je príliš dobré na to, aby bolo pravdivé. Tu je zopár trikov, ktorými sa podvodníci snažia zmiasť:

Podvodné weby môžu napodobňovať vzhľad oficiálnych poisťovní, ale ich cieľom je iba získať vaše osobné údaje alebo peniaze. Vždy si preto skontrolujte URL adresu stránky a hľadajte certifikát zabezpečenia (https://).

Ak vám niekto sľubuje, že môžete získať službu za extrémne nízke ceny, spýtajte sa sami seba, kde je háčik? Môže ísť o neúplné poistenie, ktoré pokrýva len minimum škôd, v horšom prípade o podvod.

V zhone za najlacnejším komplexným PZP si vodiči často tiež neprečítajú drobné písmo, výsledkom čoho môžu byť vysoké poplatky za zmenu zmluvy, obmedzenia krytia alebo skryté výluky.

Ako si vybrať bezpečné PZP online?

Existujú jednoduché zásady, ako sa nenechať nachytať:

Overené poisťovne: Vyberajte len známe poisťovne alebo sprostredkovateľské portály s dobrými recenziami. Investovať do dôveryhodnej spoločnosti dáva zmysel.

Porovnávacie nástroje: Vyhľadajte si prvotriedne PZP online cez spoľahlivé porovnávače poistení. Tie vám nielen nájdu najlacnejšie komplexné PZP, ale aj ponúknu prehľad jednotlivých krytí.

Čítajte recenzie: Skúsenosti iných zákazníkov sú často najlepším indikátorom kvality. Ak niekto hlási problém s uznaním škody alebo nedodržaním podmienok, zvážte iného poskytovateľa.

Certifikáty a licencie: Poisťovňa by mala byť aj licencovaná Národnou bankou Slovenska. Táto informácia by mala byť zreteľne uvedená na webovej stránke poisťovne.

Prečo je online PZP výhodné ?

Ak sa budete riadiť vyššie uvedenými zásadami, výber najlacnejšieho spoľahlivého PZP vám poskytne  množstvo výhod. Okrem úspory času si môžete pokojne porovnať rôzne ponuky a vybrať si tú najvýhodnejšiu. Často platí, že online poistenie býva lacnejšie než uzatvorené osobne, pretože poisťovne šetria na prevádzkových nákladoch.

Overujte si preto konkrétne weby, ponuky, čítajte zmluvy a nesnažte sa za každú cenu ušetriť pár eur na úkor kvality. Ak si vyberiete správne, získate nielen najlacnejšie riešenie, ale aj pokoj na duši.

Vaše mojepzp.sk



streda 19. februára 2025

Správna starostlivosť o auto je dôležitá

 

Správna starostlivosť o auto je dôležitá aj pre vaše zdravie: Z akých krokov sa skladá ?

Auto je pre mnohých viac než len dopravný prostriedok – je to druhý domov, kancelária a občas aj jedáleň. No práve preto, že v ňom trávime toľko času, môže mať jeho technický stav a čistota výrazný vplyv na naše zdravie. Správna starostlivosť o motorové vozidlo nie je len o tom, aby sa „netriaslo“ alebo aby malo lesklú karosériu. Je to komplexný proces, ktorý zahrňuje technickú údržbu, hygienu a bezpečnosť.

Technická údržba: Základ zdravého auta

Zanedbaná technická údržba môže viesť nielen k drahým opravám, ale aj k zdravotným problémom. Predstavte si, že jazdíte s poškodeným podvozkom – vibrácie a hluk môžu dlhodobo ohrozovať váš sluch a narúšať pohodlie. Preto je dôležité pravidelne kontrolovať podvozok. V tomto prípade sa dobre osvedčujú komfortné auto plošiny, ktoré umožňujú dokonalý prístup ku všetkým častiam vozidla.

Auto je ideálnym prostredím aj pre baktérie, prach a plesne. Vozidlá sú často špinavšie než verejné toalety. Kľúčovými miestami sú volant, páka prevodovky a sedadlá, ktoré by ste mali pravidelne čistiť antibakteriálnymi prípravkami.

A čo klimatizácia? Ak nie je správne udržiavaná, môže sa zmeniť na zdroj plesní, ktoré spôsobujú alergie a respiračné problémy. Pravidelná dezinfekcia a výmena filtrov sú nevyhnutné.

Ďalším dôležitým krokom je kontrola airbagov. Odborná reaktivácia airbagovej jednotky je úkon, ktorý by ste rozhodne nemali podceňovať. Funkčný airbag môže pri nehode znamenať rozdiel medzi menším zranením a vážnymi zdravotnými komplikáciami.

Bezpečnostné prvky a poistenie

Správne PZP nie je len povinnosťou, ale aj investíciou do vášho zdravia. Kryje vás pri škodách spôsobených na zdraví iných osôb, ale nepriamo chráni aj vás tým, že vám umožňuje pokryť náklady na opravy, ktoré by mohli ovplyvniť bezpečnosť auta.

Pri opravách sú dôležité aj detaily. Používanie správnych nástrojov, napríklad univerzálnych ručných závitníkov na úpravu závitov, je kľúčové, aby sa predišlo nedokonalostiam, ktoré môžu spôsobiť nehody.

Správne vybavenie pri opravách

Ak sa rozhodnete pre drobné opravy sami, nepodceňujte bezpečnosť. Plnohodnotná pracovná obuv použitá pri oprave vás ochráni pred úrazmi, ktoré by mohli vzniknúť pri manipulácii s ťažkými dielmi alebo nástrojmi. Starostlivosť o auto predsa nie je len o technike, ale aj o bezpečnosti pri práci.

Aj pravidelná údržba interiéru, výber kvalitných materiálov a optimalizácia priestoru môžu prispieť k tomu, že sa budete cítiť lepšie. Aj taká drobnosť, ako je čistenie vetracích otvorov, môže zlepšiť kvalitu vzduchu, ktorý dýchate.

Ak sa o svoje auto staráte správne, staráte sa aj o seba – a to je investícia, ktorá sa vždy oplatí.

Vaše mojepzp.sk  


piatok 7. februára 2025

Alkohol za volant nepatrí. Čo na to poisťovne a aké je poistné plnenie z PZP

 

Alkohol za volant nepatrí. Čo na to poisťovne a aké je poistné plnenie z PZP

Alkohol nepatrí za volant. So škodami zavinenými alkoholom majú poisťovne bohaté skúsenosti. Každý rok v mnohých prípadoch odmietnu alebo znížia plnenie z poistky práve kvôli alkoholu.

Napriek tomu, že jazda pod vplyvom alkoholu trestným činom, stále tu máme dostatok nedisciplinovaných vodičov, ktorí napriek tomu sadnú za volant.

December a plesová sezóna sú bezpochyby mesiacmi s najväčším množstvom príležitosti „na pohárik“. Vianočné večierky, vianočné trhy, Silvester a rôzne plesy sa nezaobídu bez pohára vína, či "ostrejšieho" alkoholu. Po jeho požití zvýšte opatrnosť. Alkohol v krvi je totiž hrubé porušenie poistných podmienok a v prípade úrazu či spôsobenej škody vám poisťovňa môže poistné plnenie znížiť či zamietnuť.

Pri požití alkoholu a spôsobení škody načriete hlbšie do vlastného vrecka. Ak totiž spôsobíte nehodu či inú škodu pod vplyvom alkoholu, poisťovňa vám v rámci havarijného poistenia môže poistné plnenie znížiť. Ak spôsobíte škodu v rámci povinného zmluvného poistenia (PZP), poisťovňa môže od vás žiadať plnenie za škodu, ktorú vyplatila poškodenému, a to až do výšky 100%. Účet za nehodu vás tak môže vyjsť poriadne draho. Raritou nie sú ani 10-tisícové účty, ktoré vinník platí pozostalým doživotne.

Poisťovňa je zo zákona o povinnom zmluvnom poistení (PZP) povinná zaplatiť poškodenému aj za škody, ktoré mu spôsobil opitý vodič. Ten istý zákon však poisťovniam priznáva právo následne vymáhať časť vyplatenej sumy podľa nameranej hodnoty alkoholu v krvi. Pokiaľ vodič nafúka do jedného promile, poisťovňa môže začať vymáhať až polovicu vyplatenej sumy. Nad jedno promile si môžu uplatniť náhradu, tzv. regres, až v plnej výške, čiže 100 percent z vyplateného poistného plnenia.

 

Napríklad v roku 2017 sme v rámci PZP vymáhali čiastočnú alebo úplnú náhradu škody až v 981 prípadoch. Každý desiaty prípad z dôvodu prítomnosti alkoholu v krvi,“ konštatuje hovorkyňa Allianz poisťovne. Priemerná výška regresu za alkohol v krvi bola 4200 eur, tá najvyššia presiahla 54-tisíc eur.

Pre rok 2025 bolo avizované veľké zvýšenie pokút polície pre vodičov pod vplyvom alkoholu a to tiež už poriadne načrie do peňaženky nezodpovedných vodičov.

Nehovoriac o odmietnutých alebo krátených plneniach a regresoch poisťovní.

Naše rady a odporúčania :

Je to ako pri kolízii s nepoisteným vozidlom odporúčame nespoliehať sa na sľuby vinníka. Pretože podnapitý vodič je schopný nasľubovať aj čokoľvek, no po vytriezvení začne špekulovať a poškodenému vodičovi môžu zostať oči pre plač. Väčšina z vodičov alkohol za volantom tvrdo odsudzuje. Právom. Preto nie je dôvod k súcitu. Pokiaľ máte čo i len najmenšie podozrenie, že vinník nehody je pod vplyvom alkoholu, volajte políciu. Aj keby išlo len o škrabanec na dverách. keďže podnapitý vodič nabúral vás, môže počas ďalšej jazdy pokojne zraziť nevinného chodca prípadne spôsobiť ďalšiu oveľa vážnejšiu nehodu.

Musíte si obliecť reflexnú vestu a skôr, ako budete riešiť situáciu s vinníkom nehody, urobte fotografický alebo aj video záznam miesta nehody, hlavne rozmiestnenia vozidiel a ich evidenčných čísiel. To pre prípad, že by vinník chcel utiecť a „nebaviť sa“. Ak sa tak stane, vy na mieste nehody zostaňte a počkajte na políciu.

Útek z miesta nehody je závažný priestupok, za ktorý okrem finančnej sankcie 300 až 1 300 eur hrozí aj zadržanie vodičského preukazu na jeden až päť rokov. Inými slovami, útek opilcovi nepomôže. O vodičský príde tak či tak.

Záleží aj na výške promile v krvi

Ak si ublížite na zdraví po konzumácii alkoholu (nemusí to byť dopravná nehoda) a v krvi vám namerajú do 1,5 promile, poisťovňa vám môže poistné plnenie znížiť. Ak ale máte v krvi viac ako 1,5 promile, škodu vám poisťovňa zamietne. Večer ste si vypili a neviete, či ráno máte ešte zostatkový alkohol?

Treba prípadne použiť jednorazový alkoholový tester. Určite sa to oplatí.

Je veľmi nebezpečné a krajne nezodpovedné sadnú si za volant svojho auta po požití akéhokoľvek množstva alkoholu, nakoľko sa to môže negatívne zvrtnúť a poznačiť tak aj Vás a celú rodinu na veľmi dlhé obdobie, ak nie na celý život.

Vaše mojepzp.sk – online poistenie pre všetkých